- Руслане Анатолійовичу, державне підприємство «Житомирський лісгосп» одне з найкращих підприємств Житомирщини, воно має свою історію і сучасність. Розкажіть, з чого все починалося? Що на сьогодні являє собою підприємство?
- Житомирський лісгосп був організований ще у 1936 році на базі Житомирського ліспромгоспу, до складу якого входило шість лісництв, загальною площею 38 тисяч гектарів. У 1960 році Постановою Ради Міністрів УРСР Житомирський лісгосп був реорганізований у комплексне підприємство - Житомирський лісгоспзаг, на який покладено ведення лісового господарства і лісозаготівельного виробництва. У 1970 році при реорганізації Березівського лісгоспзагу до складу Житомирського лісгоспзагу було включено Березівське і Новозаводське лісництва. Реорганізація лісгоспзага в держлісгосп здійснена у жовтні 1991 року.
Сьогодні державне підприємство «Житомирське лісове господарство» веде свою господарську діяльність на території Червоноармійського, Черняхівського, Чуднівського, Романівського адміністративних районів та навколо міста Житомира. Проте левова частина належить саме території Житомирського району. Зараз лісове господарство ведеться на площі 41,1 тисячі гектарів. До складу Житомирськго лісгоспу входить вісім лісництв: Богунське, Березівське, Корабельне, Левківське, Новозаводське, Пилипівське, Станишівське, Тригірське. Крім того, на території підприємства розташовані автотранспортний цех, лісопереробний комплекс, базовий розсадник, лісосклад на ст.Житомир.
- Пане Руслане, які основні напрямки діяльності вашого підприємства?Адже у багатьох людей складається таке враження, що лісівники займаються лише вирубкою дерев.
- Основною метою діяльності ДП «Житомирське лісове господарство» є організація ведення лісового господарства, яка спрямована на відтворення і збільшення лісів шляхом лісовідновлення і лісорозведення, охорону і захист лісових насаджень, раціональне використання лісових ресурсів, а також охорону, відтворення та раціональне використання державного мисливського фонду на території угідь, закріплених за підприємством.
- Руслане Анатолійовичу, рік, що минає, був для лісівників досить складним. Особливо літо, яке було досить спекотним та бездощовим. Для лісів це становило, передусім, пожежну небезпеку, та й сіянці дерев, висаджені навесні, могли просто загинути без достатньої вологи. Як Вам вдалося з усім впоратися?
- Так. Цього літа усі наші лісівники працювали в режимі підвищеної готовності. Адже пожеж виникало чимало. Та ми з усім, на щастя, впоралися. І я щиро вдячний всьому трудовому колективу за самовіддану, злагоджену і високопрофесійну працю, яка дозволила зберегти і продовжувати розвивати підпорядковані нам ліси, розташовані на територіях Житомирського лісгоспу.
Наша робота велася, як і завжди : лісовідновлення на площах лісосічного фонду, вирощування сіянців у лісорозсадниках. Проводилися рубки догляду за лісом для забезпечення відповідного породного складу лісових культур, підвищення їхньої продуктивності. Здійснювались оздоровчі рубки дерев, уражених хворобами і шкідниками. І, звичайно ж, особлива увага приділялася захисту лісових насаджень від пожеж та браконьєрів.
- За таких погодних умов чи вдалося вистояти молодим насадженням? Що ви робите для того, щоб сіянці були більш стійкими до оточуючого середовища?
- Одним же з першочергових завдань для нас завжди було і залишається збереження молодих насаджень, які й продовжуватимуть наші лісові масиви в майбутньому.
Молоді рослини потребуютьзахисту – від шкідників, хвороб, несприятливих погодних умов. І тут на допомогу приходять нові технології. Так уже чотири роки поспіль лісгосп вирощує сіянці із закритою кореневою системою - в поліетиленових пакетах та спеціальних пінополістерольних блоках. Завдяки цьому посадковий матеріал краще приживається, має більш ефективний захист. Тому й минуле спекотне та посушливе літо нові посадки дерев перенесли досить стійко. В 2011 році наше підприємство виростило 3 тисячі штук стандартних сіянців із закритою кореневою системою, в 2014 – цей показник сягав 250 тисяч. В 2015 році висіяно насіння основних лісоутворюючих порід загальною кількістю 700 тисяч штук.
Для вирощування сіянців на базовому лісорозсаднику введено в дію три стаціонарні теплиці, загальною площею 1500 метрів квадратних, де функціонує система туманного поливу. Вирощений садивний матеріал із закритою кореневою системою використовується для проведення лісокультурних заходів. Крім високої приживлюваності, такі сіянці не хворіють після пересаджування на постійне місце та не піддаються «післяпосадковому» шоку. Під час створення лісових культур таким способом зменшується кількість садивного матеріалу на одиницю площі, відсоток доповнення, а також зменшено кількість доглядів за ними, а відповідно і витрат. В Житомирському лісгоспі загальна площа лісових культур, створених впродовж 2012-2015 років за вище згаданою технологією, складає понад 100 гектарів. Також щорічно закладаються плантації новорічних ялин та проводиться доповнення лісонасаджень минулих років.
- Чи залучаєте ви громадськість до такої важливої і відповідальної справи як посадка дерев?
- Упродовж весняної лісокультурної кампанії лісгоспом було створено лісокультури на площі 220 га держлісфонду. Для відновлення лісових насаджень ось уже 10 років поспіль в рамках Всеукраїнської акції «Майбутнє лісу в твоїх руках» залучаються школярі, представники громадських організацій, працівники державних установ та підприємств різних форм власності, журналісти. Не обходиться такий захід і без участі нашого шкільного Левківського лісництва. До речі, вихованка цього лісництва Маргарита Герасимчук, учениця 11 класу Левківської загальноосвітньої школи, виборола I місце в обласному конкурсі на кращу науково-дослідну роботу в галузі лісового господарства, організованому Товариством лісівників Житомирщини. Ми нею пишаємося.
У цьому році вперше до лісовідновлення залучилася Романівська деревообробна фірма ТОВ «Вівад-09», яка надала фінансову підтримку у розмірі 100 тисяч гривень для створення нових насаджень. Крім того, її працівники взяли активну участь у посадці дерев на ділянці, яка розташована на території Корабельного лісництва. І це не може не радувати, що все більше людей усвідомлюють важливість лісу та праці лісівників.
- Пане директоре, з року в рік Житомирський лісгосп досягає вагомих економічних показників. Як Вам це вдається?
-У нашому колективі немає байдужих до своєї роботи і до лісу людей. Кожен з великою відповідальністю ставиться до своєї ділянки роботи і до ведення господарства на підприємстві в цілому, діє на високому професійному рівні. Відтак маємо й відповідні трудові успіхи.
Так, за 8 місяців поточного року було заготовлено близько 85-ти тисяч кубічних метрів лісопродукції усіх видів рубок. На нижні склади підприємства і споживачам вивезено 70,4 тисячі кубічних метрів деревини. Обсяг реалізованої продукції склав майже 55 мільйонів гривень.
- Скільки коштів за 8 місяців 2015 року було направлено вашим підприємством до зведеного бюджету?
- - Підприємство вчасно та у повному обсязі сплачує всі податки та збори. Протягом 8 місяців поточного року до бюджету усіх рівнів було направлено 10,9 мільйонів гривень, в тому числі до державного - 6,9 млн. Крім того сплачено до фонду єдиного соціального внеску - 6 мільйонів гривень.
- Скільки людей працює у Житомирському лісгоспі? Кого б ви хотіли відзначити за особливі успіхи?
- У лісгоспі працюють згуртовані колективи, завдяки яким виробничий процес не знає зупину і характеризується високими якісними показниками. Всього за штатним розписом у нас - 330 працівників. Всі вони своєчасно отримують заробітну плату, до свят удостоюємо їх преміями. Сьогодні готів би відмітити наступних працівників : майстера лісу Корабельного лісництва Миколу Денисюка, майстра лісу Левківського лісництва Петра Ганька, водія лісового автомобіля Леоніда Шпаківського, майстра лісу Березівського лісництва Павла Макарчука , головного бухгалтера лісгоспу Наталію Галайбу, головного економіста Людмилу Малахову, лісничого Тригірського лісництва Валерія Іщука, начальника відділу лісового господарства Оксану Степаненко.
У нас працюють люди, які мають честь носити звання Заслуженого працівника лісового господарства: Михайло Козіков – майстер лісу Корабельного лісництва, Світлана Логвинюк – помічник лісничого Богунського лісництва.
Не можу не згадати про людей, які вже понад 30 років переймаються турботами лісу на нашому підприємстві: майстер лісу Богунського лісництва Віктор Хоронжевський, майстер лісу Березівського лісництва Василь Троп, майстер лісу Станишівського лісництва Микола Кейн, майстер лісу Пилипівського лісництва Микола Сторожук, начальник базового лісового розсадника Марія Ткачук та інші.
Ми не забуваємо про колишніх працівників, які сумлінно трудилися протягом багатьох років на нашому підприємстві, які і досі допомагають молодшому поколінню своїми порадами, вміннями, діляться своїм досвідом. Тому до свята ми не можемо їх не згадати. Зокрема, це Анатолій Ткачук, Юрій Волтарніст, Ганна Маринич, Анатолій Гумінський, Галина Руда, Василь Арендарчук, Раїса Ткачук. Галина Домославська. Крім того, ми не забуваємо і про інших колишніх працівників підприємства, які віддали велику частину свого життя лісовій справі. Тому до кожного свята ми близько 170-ти нашим пенсіонерам надаємо фінансове заохочення.
Крім того, щороку до Дня працівника лісу наше підприємство підводить підсумки роботи колективів структурних підпрозділів. Тому я хочу привітати колектив Березівського лісництва з перемогою. Цьогоріч вони посіли І місце у трудовому суперництві на підприємстві.
- Болючою темою для держави залишається, на жаль, ситуація на Сході країни. У вас працює переважно чоловічий колектив. Кому довелося побувати в зоні АТО? Чи надаєте ви якусь допомогу бійцям?
- З числа працівників лісгоспу є 2 учасника АТО, які повернулися звідти у 2015 році: стропальник складу Павло Забродський та водій пожежного авто Микола Марвін. Наше підприємство неодноразово допомагало бійцям у зоні АТО продуктами, інструментами, обладнаннями та іншим. На будівництво фортифікаційних споруд ми надали 100 кубів лісопродукції.
- Руслане Анатолійовичу, чи інвестує підприємство кошти в розвиток власного виробництва?
- Щороку ми працюємо над удосконаленням переробки деревини. Нещодавно вийшов Закон України «Про мараторій на експорт лісопродукції в необробленому вигляді», тобто дозволяється продавати тільки готову продукцію: чи то дошка, чи то якісь інші заготовки. Тому наше завдання полягає в удосконаленні та модернізації процесів переробки сировини у готову продукцію. А це: закупівля нового обладнання, більш сучасного, розробка нових технологій виробництва. У цьому році на лісопереробний завод було закуплено і встановлено сушильну камеру, вартістю більше мільйона гривень. Для неї необхідна ще своя котельня, яку ми теж придбали. У планах – встановити ще одну сушильну камеру, яку підприємство вже замовило і найближчим часом її повинні доставити.
Таке капіталовкладення дасть можливість реалізувати деревину за дорожчою ціною, що і буде приносити прибутки лісгоспу.
Крім того, для цього створені нові робочі місця, що теж є позитивним. Скажу так, ми не є новаторами у цьому напрямку, багато підприємств Житомирської області вже давно ідуть таким шляхом і отримують гарний результат.
Також у 2015 року ми закупили нову технологічну лінію для випуску заготовок пилених для європіддонів, вартість якої понад мільйон гривень. До того ж ми механізували процес виготовлення дров колотих. Адже зараз дуже багато установ, організацій переходять від газового опалення до альтернативного твердого, тому попит на дрова є . Ще у планах оновити та осучаснити ще декілька верстатів для переробки.
- Щиро вдячна Вам за бесіду. Бажаю процвітання вашому підприємству та здійснення усіх планів.
За матеріалами газети «Сільське життя»